Chcą zmienić godło i flagę Polski. „2025 r. to doskonała okazja”
Art. 28 Konstytucji stanowi, że godłem naszego kraju jest wizerunek orła białego w koronie w czerwonym polu. Szczegóły określa Ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczpospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych z 1980 r.
Nowa korona w rocznicę koronacji Chrobrego?
Na stronie Kancelarii Prezydenta pojawiła się niedawno obywatelska petycja dotycząca zmiany godła. Autor pisma Bartosz Wałęga postuluje, aby Andrzej Duda skorzystał z przysługującej mu inicjatywy ustawodawczej i zmodyfikował wygląd korony.
Obecną koronę miałaby zastąpić korona Chrobrego, zwana również koroną uprzywilejowaną. Okazją do zmiany miałaby być 1000. rocznica koronacji pierwszego króla Polski, która przypada za dwa lata.
„W 2025 r. minie dokładnie 1000 lat od koronowania Bolesława Chrobrego na Króla Polski i powstania Królestwa Polskiego. Będzie to doskonała okazja, żeby przypomnieć światu, że polska państwowość nie zaczęła się 100 lat temu, ale 1000 lat temu. Wydaje mi się, że dobrym pomysłem byłoby to zrobić m.in. za pomocą 'koronowania' naszych symboli narodowych właśnie koroną Bolesława Chrobrego” – czytamy w uzasadnieniu petycji.
Czym różni się korona Chrobrego od korony obecnej?
Ponadto, Wałęga postuluje, aby wspomniany element pojawił się także na fladze naszego kraju. Korona Chrobrego miałaby zostać umieszona w lewym górnym rogu flagi. Wizualizacje propozycji można zobaczyć na stronie Kancelarii Prezydenta.
Obecny wygląd naszego godła został ustanowiony w 1927 r. Warto dodać, że obecnie znajduje się w nim tzw. korona otwarta. Natomiast korona Chrobrego to tzw. korona zamknięta, zwieńczona krzyżem.
Stanowi ona w heraldyce symbol pełnej niezawisłości od innych władców i informuje, że nad władzą królewską góruje jedynie władza Boga.